تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

زندگی نامه ی زنده یاد(کدخدا احمدمراد سالاروند)

  به نام خدا

  (زندگی نامه ی زنده یاد کدخدا احمد مراد سالاروند)

  بزرگ مرد ایل به جنگ به مجلس به اداره

  کدخدا احمد مراد سالاروند در سال 1316 در روستای رضور از توابع شهرستان دورود,استان لرستان دیده به جهان گشود ودر تاریخ 15/1/1392دار فانی را وداع گفت.

   puwo_1.jpg

  وی که فرزند دوم کدخدا شه مراد فرزند مراد حسین-فرزند غلام , نوه ابراهیم (بریم)که یکی ازهشت تیره سالاروند و از کوی بریم میباشند.

  کربلایی مراد حسین دارای 2 فرزند به نام های : شه مراد و پاپی مراد  بوده است

  همچنین کدخدا شه مراد , دارای 3 فرزند بنام های: خدامراد – احمدمراد – (سلطان مراد:در قید حیات) می باشد

  و کدخداپاپی مراد دارای 4 فرزند پسر به نام های : حسین – علی – (نادر- ولی:در قید حیات)  می باشد

  و اما زنده یاداحمدمرادبا توجه به این که در هنگام فوت پدرش( شه مراد)که یکی از کدخداهای بنام آن دوره استان لرستان بوده که مردی مهمان نواز و خیرخواه و صلح اندیش و حامی فقرا و...بوده است.

   et34_2.jpg

  بیشتر از هشت سال نداشت که با توجه به سن کمی که داشته از پس زندگی و تمام مشکلاتی که دشمنان طایفه ای و خوانین آن موقع که برای وی و برادر بزرگتش خدامراد به وجود می آوردند عبور می کرد و دست از مبارزه بر نمی داشت  تا اینکه بزرگی و منش را دوباره به آن خانواده باز گرداند و اجازه نمی داد که هیچ خان و کدخدایی برای دیگر اعضای خانواده اش تصمیم گیری کنند.

  در همان سنین نوجوانی جای خالی پدر را پر کرد و همچون شیربچه ای غیور از برادران و خواهر کوچکترش و مادر بزرگوارش محافظت می کرد که باعث حیرت دیگر طوایف و ایلات شده بود و براستی که از همه پیشی می گرفت.

  m11s_3.jpg 

  وی پس از دوران مقدس سربازی تصمیم به ازدواج گرفت و در سال 1356 به استخدام وزارت جنگ اسبق (صنایع دفاع) در آمد و در سال 1358 بعنوان رییس کشاورزی صنایع دفاع منصوب  گردید.

  با توجه به این که از سواد زیادی هم برخوردار نبود ولی با حفظ سمت قبلی به عنوان مدیرعامل تعاونی مسکن کارکنان صنایع دفاع منصوب  شد که با ورود ایشان به عنوان مدیرعامل تعاونی , بهترین تعاونی برتر استان شناخته شد.

  ( روحش شاد و یادش گرامی باد )

  چند کلمه ای از زندگی نامه ی عموی بزرگوارش (کدخدا پاپی مراد)

  خدای گرز – شمشیر و کارد

   z3wa_4.jpg

  وی که مردی قوی هیکل و قوی پنجه با مهارت فراوان در جنگ های طایفه ای با گرز و شمشیر و کارد مهارت  بسیاری داشته است و توانایی مبارزه تن به تن داشته است , به تنهایی حاضر به مبارزه به 10 الی 15 تن قادر بوده و علاوه به این خلق و خوی و ستیزی که داشته , مردی سخنورهم بوده و بیشتر اوقات به لهجه فارسی تکلم می کرد و مدتی در روستایی به نام ده سفید(ده اسبی) در طول راه آهن سفید دشت و مدتی به روستای خان آباد کوچ می کند و زندگی می کرد / او دوباره به روستای رضور باز گشت و به طور دایم سکنی گزید و سرانجام در سال 1357 در بیمارستان اراک دار فانی را وداع گفت (روحش شاد)

  چند نکته در مورد زندگی نامه و معرفی کربلایی (مرادحسین سالاروند)

  کربلایی کدخدا مراد حسین سالاروند از نوادگان ابراهیم(بریم)می باشد.وی که فردی با ایمان  بوده و در آن زمان پیاده به زیارت امام حسین(علیه السلام) نایل می گردد و با توجه به آن که در آن زمان حکومت مشمولین وظیفه را از کدخداهای آن موقع خواستار می شدند که تحویل و لو دادن اشخاصی که دارای اسلحه بودن را به حکومت گزارش گردانند / ایشان که قلب رءوف و مهربانی داشت با قزاقهای آن دوره همکاری نمی کرد و سرانجام توسط سرکرده قزاقهای آن دوره دستگیر و زیر شکنجه قرار گرفت و لب به اعتراف هرگز نگشود و به طور وحشیانه ای اورا داخل جوال جای گندم قرار دادند و تمام بدنش را را با درفش کفش دوزی سوراخ و اورا از بلندترین ساختمان پرتاب کردند و مظلومانه به شهادت رسید

  (یادش گرامی و روحش شاد و راهش پررهرو)

  تصاویری از بزرگان ایل سالاروند(1- پاپی احمد سالاروند -2- روز علی سالاروند -3- سلطان مراد سالاروند)


  این مطلب تا کنون 181 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 20 مرداد 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 30 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160650
 • بازدید امروز :23696
 • بازدید داخلی :900
 • کاربران حاضر :38
 • رباتهای جستجوگر:429
 • همه حاضرین :467

تگ های برتر